УРОК 1. Що потрібно знати про CELTA interview?

CELTA-interview

Попри те, що CELTA – найвідоміша кваліфікація для викладачів англійської у світі, багато колег не наважуються пройти курс через невідомість. CELTA – досить напружений курс та дороговартісна інвестиція у плані коштів, часу та зусиль. Саме тому ми вирішили започаткувати серію публікацій для тих, хто мріє про сертифікат CELTA та вагається щодо кроків, які потрібно для цього зробити. Наші “уроки” будуть корисними і для тих вчителів, які вже подали заявку на навчання і готуються до літньої CELTA

Розпочнемо із того, що будь-який центр підготовки вчителів, який проводить курс CELTA і поважає себе, зацікавлений у тому, щоб кандидат (викладач, який проходить курс) зміг успішно пройти навчання, розумів вимоги та очікування, які на нього покладаються. Процес зарахування на курс досить суворий, адже провайдери CELTA мають на меті відібрати сильних кандидатів та донести меседж про те, що CELTA – це не жарт. Далі розповідаємо про все, що стосується подання заявки на курс і про CELTA interview.

Як подати заявку?

Якщо ви вже визначилися із центром для проходження курсу, подати заявку можна безпосередньо на сайті центру, де ви плануєте проходити курс. Якщо ви ще вагаєтеся, читайте у нашому блозі як обрати центр підготовки і не помилитися. На сайту потрібно заповнити загальну інформацію про себе, включаючи своє ім’я, дату народження, адресу тощо. Форма може містити деякі питання щодо вашого попереднього досвіду викладання, досвіду вивчення мови та запитання про те, чому ви бажаєте пройти курс. Вас також можуть попросити додати резюме до заявки. 

Якщо у вас немає досвіду викладання або ви ніколи раніше не вивчали іншу іноземну мову, крім англійської, не хвилюйтеся! Це робиться для того, щоб отримати загальну інформацію про вас і спрогнозувати, яку користь вам може принести навчання. Плата за подання заявки не передбачена, тому будьте обережні щодо будь-яких програм чи курсів, які вимагає сплати грошей за application.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Як проживає свій день тренер CELTA?

CELTA pre-interview task

Pre-Interview Task

Після того, як центр отримав вашу заявку, вам надсилають завдання, які потрібно виконати перед співбесідою – pre-interview task. У кожного центру ці завдання різні. Втім, це завжди по суті короткий тест на знання мови та методики викладання.

Pre-interview task містить різноманітні запитання: можливо, вам доведеться проаналізувати зв’язок між звуком та написанням у наборі слів, вказати, на якому складі наголошуються певні слова, поміркувати, як би ви викладали різні аспекти граматики чи лексики, подумати про різницю у значенні між двома подібними реченнями або виправити та пояснити помилки в реченнях. Завдання перед співбесідою також включає есе про те, що, на вашу думку, робить успішним урок англійської мови, або, наприклад, яка ваша думка щодо певних методик викладання мови.

Наприклад, коли я проходила CELTA у 2016 році, у моєму pre-interview task було 8 частин:

 • Частина 1 стосувалася граматики. Потрібно було виправити помилки у реченнях та пояснити чому мій варіант – більш прийнятний, і в чому полягає суть помилки. 
 • Частина 2. Потрібно було написати, як би я пояснила студентам на різних рівнях (в моєму випадку elementary та upper-intermediate) те чи інше граматичне явище за допомогою прикладу. Наприклад, у чому різниця між like  та would like, has gone та has been тощо.
 • Частина 3 стосувалася лексики, а саме потрібно було пояснити яка різниця між близькими за значенням словами чи антонімами.
 • Частина 4  стосувалася functional language. Потрібно було пояснити коли вживається та чи інша структура і навести приклади. 
 • Чатина 5 частина стосувалася teacher talk, а саме питання про підлаштування свого мовлення до рівня конкретних студентів. 
 • Наступне завдання полягало у тому, що потрібно було вирішити певну ситуацію зі студентами з певним рівнем володіння англійською, і запропонувати свої ідеї.
 • Частина 7 стосувалася етапів уроку.
 • І останнє завдання – есе про роль викладача на занятті і моє бачення взаємодії викладач-студент.

 Не обов’язково давати правильні відповіді на всі запитання. Головне –  спробувати виконати завдання. Вам пропонується провести невеликий research. Тому за необхідності не бійтеся відкривати книги з граматики або гуглити інформацію, якої вам бракує (просто не забудьте вказати джерела).  

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Учасниця Global Teacher Prize Ukraine 2019, про страхи, здобутки та враження від CELTA

CELTA interview

CELTA Interview

Після того, як ви виконаєте та надішлете завдання, представник центру зв’яжеться з вами щодо співбесіди з тренером CELTA. Співбесіда може відбуватися в центрі, де ви плануєте пройти курс, але в більшості випадків вона проводиться онлайн за допомогою Skype та ін.

Співбесіда має кілька цілей:

 • щоб ви та інтерв’юер мали можливість обговорити вашу мотивацію щодо курсу CELTA, і щоб ви самі впевнилися, що курс вам підходить;
 • для того, щоб інтерв’юер надав вам детальну інформацію про те, як працює курс, як він оцінюється, і що ви можете очікувати від навчання, а також ви можете задати будь-які запитання щодо курсу, які у вас є;
 • для того, щоб інтерв’юер дав вам фідбек щодо pre-interview task, і, можливо, задав вам ще кілька запитань щодо знання мови та методики викладання;
 • для того, щоб інтерв’юер перевірив, що ваш рівень англійської мови, знання про мову, ваша робоча етика та ваша здатність сприймати відгуки, в тому числі й критику, такі, що ви насправді зможете пройти курс.

Хоча інтерв’ю, безумовно, слід сприймати всерйоз, боятися його не варто. Переважна більшість кандидатів отримують місце на курсі після завершення співбесіди. Тим не менше, ось кілька корисних порад:

 • Якщо проходите співбесіду по Skype (де вас буде видно на відео), постарайтеся виглядати презентабельно. Хоч це й не співбесіда для роботи, все одно важливо скласти перше враження, що ви сумлінний і професійний викладач.
 • Не намагайтеся обдурити інтерв’юера. Інтерв’юер не очікує, що ви все розумієте; припускається, що ви трохи “плаватимете” в питаннях мовного аналізу. Тому, якщо у вас є спокуса зробити вигляд, що ви знаєте всі відповіді, щоб здатися більш впевненим у собі, не робіть цього. Якщо ви справді не знали відповіді на запитання, подякуйте за пояснення або ж не соромтеся поставити запитання. 
 • Задавайте будь-які питання аби розвіяти будь-які сумніви щодо курсу. Так, співбесіда у вас, але це також можливість для вас переконатися, що ви дійсно хочете потрапити на курс. Якщо ви у чомусь не впевнені або відчуваєте, що вам потрібна додаткова інформація, щоб прийняти впевнене рішення щодо реєстрації, запитуйте! Якщо вам цікаво, які двері для вас може відкрити сертифікація CELTA, ви можете навіть запитати свого інтерв’юера про власну викладацьку кар’єру або про те, що робили деякі їх випускники. Я, наприклад, дуже добре пам’ятаю, що це було одне із моїх запитань на співбесіді, яку я успішно пройшла.

Якщо співбесіда пройде добре, вас, швидше за все, одразу запитають, чи хочете ви офіційно зареєструватися на курс. Інтерв’юер також може порекомендувати деякі ресурси, що допоможуть вам у подальшій підготовці до курсу. Тільки після цього ви здійснюєте оплату та отримаєте листа з pre-course task. Це, як правило, складніша версія pre-interview task, але це дуже корисна підготовка до курсу. Що б ваш інтерв’юер не рекомендував зробити під час підготовки до курсу, це, безумовно, буде корисно.

5 років злетіло як мить, а все ще радію, як вперше, коли перечитую email від мого тренера про зарахування на CELTA.

CELTA interview

Зробіть своє літо незабутнім!