Вміти писати англійською так само важливо, як і говорити. Ця навичка знадобиться вам для ділових листувань, заповнення документів, навчання чи складання міжнародних мовних іспитів ☝
Тож сьогодні розберемося, як вивчати англійський правопис і яким темам варто приділити увагу.
Що вивчати, щоб навчитися писати англійською?
Для того, щоб ваші тексти були логічними й зрозумілими, потрібно опанувати певні аспекти мови. Вони працюють разом, як деталі одного механізму: граматика створює основу, словниковий запас дає гнучкість, а правильна структура тримає текст цілісним.
Розглянемо всі ці пункти, яким варто приділити увагу початківцям, щоб навчитися грамотно писати.
Базова граматика: основа впевненого письма
Для того, щоб написати англійською мовою якісний текст, потрібно добре знати граматику.
Насамперед варто опанувати основні часи — Present Simple, Past Simple і Present Perfect. Саме вони найчастіше використовуються у текстах, адже розповідають про теперішні та минулі події, звички й досвід.
Окрім часів, важливо пам’ятати про порядок слів у реченні за наступною схемою: subject + verb + object. Наприклад: She reads books — Вона читає книжки.
Для того, щоб краще опанувати граматику, радимо тренуватись писати прості речення в різних часах і поступово переходити до складніших конструкцій.
Якщо вам потрібна підтримка досвідчених фахівців — записуйтесь на курси у Grade. Тут можна опанувати основні навички мови: письмо, говоріння, аудіювання та читання.
Усі навчальні програми розроблені згідно з рекомендаціями провідних фахівців мовної освіти — Cambridge English та відповідно до CEFR — шкали рівнів знання мови, затвердженої Радою Європи.
Пунктуація: дрібниці, що формують враження
Пунктуація в англійській мові має не менш важливе значення. Вона дозволяє послідовно виражати думки, уникати двозначностей і робить текст охайнішим.
В англійській пунктуації коми ставляться за чіткими правилами, які в чомусь подібні до наших, а в дечому відрізняються. Наприклад, обов’язково виділяються звертання, як у цьому реченні: Thank you, John, for your help.
Ще одна особливість — так званий ‘Oxford comma’ — кома, яка ставиться перед останнім елементом у переліку: We bought apples, oranges, and bananas.
Для вивчення розділових знаків варто уважно читати англомовні тексти, виписувати приклади й тренуватися самостійно. Невеликі вправи на розстановку ком допоможуть закріпити навички — кілька таких можна знайти тут.
Словниковий запас для письма: розмаїття виразів
Багатий словниковий запас — це must-have для високого рівня англійської. Чим більше слів ви знаєте, тим кращі тексти ви будете писати.
В англійській мові особливо цінується використання синонімів та уникання повторів. Наприклад, замість постійного good краще використовувати excellent, outstanding, remarkable, залежно від контексту.
Нові слова простіше запамʼятати, коли з одразу працюєш з ними у контексті — наприклад, складаєш речення або додаєш у короткі історії.
Наприклад, якщо ви вивчили слово outstanding — видатний, напишіть одне речення про людину, одне — про подію, і ще одне — про досягнення.
- She is an outstanding student — Вона видатний студент.
- The performance was outstanding — Виступ був видатним.
- His outstanding achievement in the competition earned him first place — Його видатні досягнення в конкурсі принесли йому перше місце.
Ще одна дієва вправа — короткі есе, в які потрібно додавати нову лексику. Чим більше ви працюєте з новими словами, тим краще вони запамʼятовуються.
Список базової лексики для кожного рівня англійської можете знайти за цим посиланням, а тут перераховані синоніми для 150 популярних слів.
Фразові дієслова: мова, яка звучить природно
Фразові дієслова — це невіддільна частина англійської. Вони часто використовуються носіями мови та допомагають робити текст природним та емоційно насиченим.
Такі дієслова допоможуть точніше передати свою думку чи емоцію або їх можна просто використати як додатковий синонім у реченні.
Наприклад, фразовим дієсловом turn down можна замінити звичне refuse:
- She turned down the offer — Вона відхилила пропозицію.
Особливість фразових дієслів у тому, що їхнє значення часто не можна вгадати буквально, тому важливо вивчати їх у контексті.
Найкращий спосіб опанувати ці фрази — вивчати їх за темами, практикувати використання у текстах і спостерігати за їх вживанням носіями мови.
Структура тексту: початок, середина, кінець
Хороший текст має чітку структуру. І це стосується не тільки великих есе чи статей, а й навіть коротких листів чи повідомлень.
Класична схема — це вступ, основна частина і висновок. У вступі ви задаєте тему та основні напрямки подальшого викладу, в основній частині детально розкриваєте свої ідеї, а у висновку підбиваєте підсумки.
Для кращого структурування тексту перед його написанням складіть план, про що ви у ньому і коли розповідатимете. Це значно спростить сам процес написання.
Наприклад, у листі до колеги можна спочатку вказати причину звернення, далі навести деталі, а на завершення додати запит або побажання.
Практика з розбиттям тексту на логічні блоки та чітке розкриття кожного з них значно покращить ваше письмо. Більше про те, як писати есе можете дізнатися у цьому матеріалі.
Фрази для есе та листів: коли вони доречні
У письмі фрази-кліше виконують практичну роль, допомагаючи організувати думки та логічно висловити свої ідеї.
Для кожної частини тексту існують типові вирази. Наприклад, для вступу можна використати такі фрази:
- I’m writing to discuss… — Пишу, щоб обговорити…
- The purpose of this essay is to examine… — Метою цього есе є аналіз…
- In this essay, I will argue that… — У цьому есеї я стверджуватиму, що...
- This essay will explore… — У цьому есеї ми розглянемо...
В основній частині, коли потрібно розвинути думки та пояснити свою позицію, можна написати:
- It’s widely believed that… — Існує поширена думка, що...
- In addition to this, it is important to note that… — Крім того, важливо зазначити, що…
- Furthermore, it can be argued that… — Ба більше, можна стверджувати, що…
- One example of this is… — Одним із прикладів цього є...
- This highlights the importance of… — Це підкреслює важливість…
- It’s commonly thought that… — Заведено вважати, що...
- There is a growing concern that… — Зростає занепокоєння, щодо…
- On the other hand, some may argue that… — З іншого боку, дехто може заперечити, що...
А у підсумку можна сказати:
- In conclusion, it is clear that… — Підсумовуючи, можна сказати, що…
- To summarize, the key points are… — Підсумовуючи, можна виділити такі ключові моменти…
- Therefore, it can be concluded that… — Таким чином, можна зробити висновок, що...
- Based on these points, I would conclude that… — Виходячи з цих пунктів, я б зробив висновок, що…
- All in all, we can say that… — Загалом можна сказати, що...
Більше таких фраз можна знайти тут.
Стилі письма: адаптація під ситуацію
Кожен тип письма вимагає свого стилю. Важливо розрізняти, коли потрібно використовувати формальний стиль, а коли — неформальний чи нейтральний.
Наприклад, в офіційному листі потрібно уникати надмірної фамільярності та використовувати ввічливі фрази. Водночас у неформальному — можна бути простішим.
- Формально: Could you please send me the details? — Чи не могли б ви надіслати мені деталі, будь ласка?
- Неформально: Can you send me the details? — Можеш надіслати мені деталі?
Для кращого розуміння цієї теми варто читати тексти різних форматів: звіти, наукові статті, блоги, соціальні мережі. Звертайте увагу на різницю у тоні та стилі їх написання.
Також можна практикувати переписування одного і того ж тексту різними стилями.
Типові помилки: увага до деталей
Коли ми тільки вчимося писати англійською, часто припускаємося однакових помилок. Це нормально — головне навчитися їх розпізнавати й виправляти.
Дуже часто проблеми виникають з артиклями:
❌ She is teacher
✅ She is a teacher
В англійській мові перед звичайними іменниками, що позначають професії або посади, зазвичай ставиться артикль a або an.
Ще одна популярна помилка — неправильне використання часів:
❌ I am seeing him yesterday
✅ I saw him yesterday
Для опису дій, які відбулися в минулому, потрібно використовувати Past Simple.
Також на початку вивчення англійської мови студенти часто плутають its і it’s.
❌ Its a beautiful day
✅ It’s a beautiful day
Its — це присвійний займенник, який означає «його», «її», а it’s — скорочення від it is або it has. Тому правильно пишеться: It’s a beautiful day — Сьогодні чудовий день.
Для уникнення цих та інших помилок уважно перечитуйте свої тексти. У цьому вам вам допоможуть сервіси Grammarly або LanguageTool, які виявляють проблеми та пояснюють, чому їх треба виправити.
Як тренувати письмові навички?
Для покращення письмової навички необхідно регулярно практикуватися. Ось кілька порад, які допоможуть вам удосконалитись.
Читайте англійські тексти щодня
Читання є однією з найефективніших вправ для покращення письмових навичок.
Так ви знайомитесь з різними стилями письма, новими словами й фразами, а також бачите як організовують та подають свої думки інші автори.
Читайте різноманітні матеріали: короткі статті, блоги, есе. Рекомендуємо сайти на кшталт BBC Learning English з різноманітними навальними матеріалами або The Guardian з новинами та репортажами.
Читання допоможе вам «вбирати» мову і потім застосовувати її у письмі.
Використовуйте метод ‘copy and transform’
Метод ‘copy and transform’ допомагає значно покращити письмові навички. Виберіть абзац з чужого тексту, перепишіть його своїми словами, використовуючи синоніми та змінюючи структуру речень.
Наприклад, є речення: The weather was fantastic, with clear skies and warm temperatures — Погода була фантастичною, з ясним небом і теплою температурою.
Ви можете переписати його ось так: The sky was clear, and the temperature was pleasantly warm, making it a perfect day — Небо було чистим, а температура приємно теплою, що зробило цей день ідеальним.
Це чудова вправа для тренування словникового запасу, граматики й стилістичних особливостей.
Знайти різноманітні тексти для різних рівнів можна на цьому сайті.
Працюйте з фахівцями
Коли ви працюєте з викладачем, ви отримуєте не лише знання, а й персоналізований підхід до навчання.
Репетитор може допомогти вам зрозуміти, на чому потрібно зосередитись, а також дати поради для розвитку вашого стилю письма.
Ще одним варіантом є курси англійської, які дають вам можливість навчатися в зручному для вас темпі, отримувати регулярний зворотний зв'язок і працювати в колективі.
Такий формат навчання пропонує школа англійської мови Grade, де навчання охоплює всі рівні та навички. Наприклад, на курсі «Вивчення рівня» програма передбачає досконале вивчення граматики та розширення словникового запасу.
Якщо хочете практикувати письмо самостійно — можна використовувати згадані вище Grammarly, LanguageTool або навіть ChatGPT, який зможе перевірити текст, знайти помилки та дати поради щодо стилю.
Проте вважайте, що ці сервіси варто використовувати, як допоміжні інструменти. Для повноцінного опанування мови все-таки краще навчатися з викладачем.
Влаштовуйте «письмові розминки»
Щоденні вправи для письма — це чудовий спосіб розвивати навички. Ставте собі прості завдання: написати 5 речень на задану тему, наприклад, про вашу останню пригоду, або скласти короткий лист другу.
Іншим варіантом є завдання на швидкість: написання тексту на певну тему за обмежений час. Ви можете почати з коротких листів чи описів і поступово переходити до складніших завдань.
Ще однією корисною вправою є перефразування — це чудовий спосіб уникати повторів. Складіть речення і перепишіть його кількома способами, змінюючи структуру і використовуючи синоніми.
Такі регулярні письмові вправи допоможуть стабільно практикуватися і дозволять швидко побачити прогрес.
Навчитись писати англійською — це послідовна робота, яка потребує часу. Вивчайте розглянуті сьогодні теми, читайте різноманітні приклади, пишіть і аналізуйте фідбек.
Якщо зробити письмо маленькою щоденною практикою, результати обов’язково прийдуть. Пам’ятайте: навіть найкращі письменники колись починали з простого речення.
Дякуємо за ваш коментар! Після модерації ми опублікуємо його на нашому сайті :)