Як досвідчений викладач, так і новачок у педагогіці обов’язково знайдуть кілька вагомих причин займатись репетиторством.
В першу чергу це, звісно, вищий дохід, а також можливість працювати автономно: обирати клієнтів, кількість навантаження та встановлювати свої правила. Однак, чи треба репетитору додаткові знання для роботи?
Хорошим репетитором вам допоможе стати, авжеж, якісна освіта, здобуті навички та досвід, а також розуміння принципів викладання у малих групах та чим воно відрізняється від роботи у великих класах.
Про це й поговоримо сьогодні!
Виклики та можливості
Працюючи лише з одним або кількома учнями, слід використовувати умови навчання на свою користь, наприклад, краще дослідити особливості учня, його інтереси, потреби, здібності та базову підготовку.
Це дозволить підлаштовувати матеріал під конкретний запит.
Разом з тим, репетиторство створює й низку викликів, до яких варто бути готовими. Тож пропонуємо ознайомитись з різними ситуаціями та знайти шляхи вирішення для них.
Виклики
Швидке виконання завдань
Зазвичай, малі групи або окремі учні працюють над завданнями швидше, ніж це роблять учні у великих класах. Це не завжди погано, але часом неквапливе та обдумане виконання вправ має більше переваг.
Для вчителя це також може стати проблемою у плануванні уроків, тож на цей випадок варто мати у запасі кілька додаткових матеріалів та активностей для заповнення часу.
Це можуть бути питання «з зірочкою», ігри, пазли, похідні вправи та завдання на тему для вищого рівня.
Стрес для учня
Якщо учень звик працювати у великій групі, де він міг «злитися з натовпом», залишатися пасивним і бездіяльним на певних етапах заняття, то індивідуальне навчання може викликати в нього занепокоєння.
Воно провокується постійною увагою та надмірним тиском від необхідності бути активним весь час.
Завдання вчителя полягає в тому, щоб створити сприятливу атмосферу, дати учню звикнути до нових умов, до його товаришів і до самого викладача. Учень має розуміти, що процес навчання може бути складним, але разом з тим приноситиме багато задоволення.
У своєму зворотному звʼязку акцентуйте не на недоліках, а на успіхах, а також хваліть учня за будь-яку участь та ініціативу.
Відвідуваність та обмежений вибір активностей
У великих класах відсутність кількох учнів не дуже відчутна та рідко впливає на перебіг заняття. Своєю чергою, індивідуальний урок не відбудеться без учня, а в малих групах кількість учасників однозначно позначиться на роботі, адже вчитель буде вимушений підлаштовувати, наприклад, завдання для двох під роботу самостійно.
Крім того, в групах з 2-3 людей командні ігри або проєктна робота будуть недоцільними, тож зважайте на це та плануйте такі активності, які з легкістю можна підлаштувати під будь-яку кількість студентів.
Брак різноманіття
Клас складається з людей з різними знаннями, досвідом, характером та думками. Індивідуальні заняття не мають такої переваги, тому динаміка навчання буде відрізнятись.
Ймовірно, учню бракуватиме можливості почути різні ідеї та обмінятися поглядами з іншими.
Тож як викладач, забезпечте умови для заповнення цієї прогалини, наприклад, за допомогою завдань на розвиток критичного мислення або застосуванням аудіо чи відеоматеріалів з міркуваннями різних людей на тему.
Можливості
Індивідуальний підхід
Перш за все, в малих групах або на індивідуальному занятті учень отримує більше уваги від вчителя, ніж навчаючись у великому класі. Найкраще це можна простежити за персональним фідбеком.
Чим менше учнів, тим більше часу викладач виділить для роботи з кожним — це факт.
Отримуючи персоналізований зворотний звʼязок учні краще розуміють, на що варто звернути увагу та яку мету ставити у навчанні. Вчитель, своєю чергою, краще відстежує процес навчання та його ефективність, розуміє сильні та слабкі сторони учнів, їхні особливості та вподобання, а тому може підлаштувати викладення матеріалу.
Автономність
Індивідуальне навчання або у групі з 3-4 людей зумовлює створення атмосфери, де учні повністю залучені в процес та ретельніше працюють з контентом.
Учні ефективніше розвивають вміння автономного навчання, тобто незалежно від учителя, який виконує роль наставника та провідника.
Гнучкість
Менша кількість людей дозволяє вчителю залучити більше руху в навчання та ефективніше використовувати простір аудиторії.
Наприклад, можна поділити кімнату на зони для різних активностей та ігор і легко пересуватися між ними.
Малі групи також здатні виконувати складніші завдання просто тому, що мають більше часу. Крім того, на індивідуальних заняттях вчитель не так сильно залежить від підручника, а тому може бути креативним та створювати цікаві вправи відповідно до потреб кожного учня.
Сприятливе навчальне середовище
Якщо в групі буквально пара людей, вони з великою ймовірністю швидше звикнуть один до одного та розвинуть довірливі стосунки.
В менших групах конфлікти малоймовірні, натомість покращуються навички співпраці.
Все це сприяє формуванню позитивного та безпечного навчального середовища, де учні почуватимуться комфортно. Кожен отримає необхідну увагу та підтримку та зможе проявити себе без страху критики.
Поради та стратегії
Тож як стати справді хорошим репетитором з англійської? Пропонуємо скористатись нашими порадами для забезпечення ефективної роботи з одним або кількома студентами.
Goals
На початку курсу дізнайтесь, яку мету в навчанні переслідує ваш учень та визначте його рівень знань. Побудуйте план навчання відповідно до того, що учень повинен знати і що учень хоче вивчати та якими навичками володіти. та застосовувати їх безпосередньо на практиці згідно зі своєю метою
Неодмінно додайте до свого плану регулярне оцінювання знань, аби і ви, і ваш учень могли відстежувати прогрес у навчанні.
Rapport
Одним з найважливіших аспектів приватного викладання є встановлення гарних взаємовідносин з учнем.
Якщо у великому класі бракує часу на дружні теревені з усіма, то в малій групі ви точно знайдете хвилинку поцікавитись про справи своїх підопічних.
Безпосереднє спілкування на початку заняття стане корисним як для створення приємних стосунків, так і для навчання — налаштує на урок та стане хорошою розмовною практикою.
Moving around
У великій групі вчитель зазвичай стоїть або сидить перед класом. У групі з кількох осіб краще змінити своє розташування: можна сидіти маленьким колом для більшого партнерства та кооперації.
Якщо ж навчаєте одного студента, краще сядьте за один стіл навпроти або поруч. У такому форматі навчання ви взаємодієте більше як партнери, які працюють на спільну мету.
Visuals and realia
Використання зображень і предметів буде корисним під час навчання будь-якої кількості студентів. Однак, на індивідуальних уроках вони працюють особливо добре, адже у вас є можливість безпосереднього контакту з учнем.
Брошури, діаграми, мапи та різноманітні предмети можуть слугувати відмінними ice-breakers, conversation starters та цікаво доповнювати заплановані вправи.
Вони також допоможуть подолати соромʼязливість і страх говоріння.
Keep it practical
Як правило, англійську мову вивчають з певною метою. Познайомившись з учнем, ви знатимете, на чому варто зосередити увагу.
Якщо англійська потрібна для навчання чи роботи, попросіть студента принести матеріали, з якими він працює. Разом ви зможете дослідити проблемні моменти та навчитись застосовувати знання практично.
Також адаптуйте завдання до захоплень та інтересів ваших учнів. Використовуйте, наприклад, тематичну лексику та вирази, надавайте цікаві факти, актуальні тематичні новини, статті, відеозаписи та інше.
Так вони отримають додаткову мотивацію та будуть захоплені процесом.
More than conversation
Часто студенти користуються послугами репетитора лише для практики говоріння та неохоче виконують інші завдання. Проводити такі заняття також можна з користю: застосовуйте, наприклад, аудіо та відео для практики listening.
Під час спілкування на різні теми, пильнуйте TTT та STT, а поки студент говорить, робіть нотатки з його помилками у вимові, лексиці та граматиці.
В кінці заняття проаналізуйте помилки, а наступного разу перевірте, як добре учень запам’ятав правила та чи використовує їх у розмові.
Feedback
На відміну від навчання великої групи, на індивідуальному занятті завжди можна знайти хвилинку на конструктивний зворотний звʼязок.
Наприклад, на початку уроку можна обговорити домашнє завдання та попередні досягнення.
Переконайтесь, що учень зрозумів як покращити свої результати, а потім дайте йому час втілити це на практиці. Обовʼязково відмічайте та заохочуйте не лише успіхи, а й найменші спроби. Завжди починайте та закінчуйте заняття на позитивній ноті.
Quiet time
Звісно, все залежить від рівня ваших студентів: дехто може говорити годинами, інші ж вже за 5 хвилин потребують перезавантаження.
Тому чергуйте активні вправи та ігри зі спокійними завданнями.
Не бійтеся тиші в класі та запропонуйте виконати письмове завдання, наприклад, учням молодшого віку — намалювати картинку до історії, старшим — написати огляд або електронного листа.
Кілька мовчазних хвилин дозволять їм відпочити та зібратись з думками.
Make fun!
Незалежно від віку ваших учнів, нехай кожне заняття буде для них корисним і захопливим. І хоча індивідуально учні навчаються швидше, але і втомлюються також так, особливо — від одноманітної роботи.
Тож наповнюйте урок вправами та інтерактивом, використовуйте різні навчальні стратегії, практикуйте всі мовні навички. Відтак, результати вас приємно здивують!
Кілька цікавих ідей активностей для викладання в маленьких групах або індивідуально ви знайдете за посиланням.
Складно сперечатись з тим, що вивчення іноземної мови в невеликих групах є ефективнішим. Такий формат забезпечує позитивне спілкування та комфортне навчальне середовище, що базується на спільній меті та підтримці.
Вчителю репетиторство дає змогу краще адаптуватися до особистих потреб учнів, застосовувати більш відповідні методи та активності, а також ретельніше відстежувати прогрес.
А ті виклики, що постають можна з легкістю подолати за допомогою фахових знань і вмінь, дисципліни та гнучкості.
У будь-якому випадку такий досвід буде корисним для викладача та збагатить його професійні надбання новими знаннями та навичками!
Дякуємо за ваш коментар! Після модерації ми опублікуємо його на нашому сайті :)