Relative clauses — це відносні підрядні речення. Вони додаються до головного речення для того, аби змінювати чи пояснювати іменник, поєднувати кілька думок, або додавати до розповіді деталі.
Зазвичай це відбувається за допомогою відносних займенників, які в англійській називаються relative pronouns.
Отож, у цьому блозі ми розглянемо типи відносних підрядних речень, займенники та прийменники у цих зворотах і як їх правильно вживати. Більше того, повправляємось у використанні Relative clauses.
Тож, let’s get moving!
Relative clause та займенники
Відносне підрядне речення дає змогу надати більше інформації у реченні. Погляньте на приклади:
- The car that I bought broke the next day — Автівка, яку я купив, зламалася наступного дня.
- My younger brother, whom I absolutely trust, bought new furniture for my apartment — Мій молодший брат, якому я абсолютно довіряю, купив нові меблі для моєї квартири.
- The new outlet store, which is situated on the outskirts of the city, has the biggest collection of brand shops — Новий аутлет, який розташований на околиці міста, має найбільшу колекцію фірмових магазинів.
- Janet Ferguson, who is the most famous girl in our school, has decided not to go to the prom — Джанет Фергюсон, яка є найвідомішою дівчиною у нашій школі, вирішила не йти на випускний.
У прикладах виділені слова у складі Relative clauses — це займенники: who, whom, which, that. Вони допомагають зʼєднати дві частини складнопідрядного речення. Залежно від типу відносного підрядного речення, займенники можуть виконувати різні функції. Детальніше про це у наступних розділах.
Типи Relative clauses
Існує всього два типи відносних підрядних речень — Defining relative clause та Non-defining relative clause.
Defining relative clause Обмежувальне підрядне речення
Такий зворот надає важливу інформацію або пояснює іменник з головного речення. Наприклад:
- I don’t like our neighbors who fry onions every morning — Мені не подобаються наші сусіди, які щоранку смажать цибулю.
У цьому реченні зворот є важливою частиною речення, яку не можна оминути. Зверніть увагу, що такий зворот ми не виділяємо комами.
Non-defining relative clause Описове підрядне речення
Цей зворот слугує додатковою інформацією у реченні. Наприклад:
- My ex-boyfriend, who is also known as ‘cheater’, has broken up with his girlfriend — Мій колишній хлопець, також відомий як «зрадник», розійшовся зі своєю дівчиною.
Якщо підрядне речення опустити, значення речення не зміниться. У такому випадку ми виділяємо зворот комами.
Різниця між Defining relative clause та Non-defining relative clause
Існує певний нюанс, який слід запамʼятати, щодо використання займенників у defining або non-defining relative clause.
Підрядне речення | Займенники | |
---|---|---|
Відносяться до людей | Відносяться до істот, неживих предметів, понять | |
Defining | who, whom, that | which, that |
Non-defining | who, whom | which |
Легко помітити, що у Non-defining relative clauses ми не використовуємо займенник that. Погляньте на приклади:
- My auntie, who lives in Italy, sent me a box full of different kinds of pasta and cheese — Моя тітка, яка живе в Італії, надіслала мені коробку, повну різних видів пасти та сиру.
- The new Marvel movie, which I watched last weekend, absolutely disappointed me — Новий фільм Marvel, який я подивився на минулих вихідних, повністю розчарував мене.
Функції займенників у Relative clauses
Відносні займенники можуть виступати як суб’єктом, так і обʼєктом у підрядних реченнях. Розглянемо детальніше ці дві функції.
Defining relative clause — Займенник, як субʼєкт
Відносний займенник виконує роль субʼєкта у складнопідрядному реченні та може стояти після субʼєкта головного речення. Наприклад:
- The people who/that love the arts are very expressive — Люди, які люблять мистецтво, дуже експресивні.
- The dog which/that walks without a leash belongs to that mad guy — Собака, який гуляє без повідка, належить тому божевільному.
Підрядне речення із займенником може також слідувати за обʼєктом у реченні. Наприклад:
- I’m looking for a girl who/that lost her keys yesterday in the parking lot — Я шукаю дівчину, яка загубила ключі вчора на парковці.
- I’ve been to the city which/that has been abandoned for more than 50 years — Я був у місті, яке було покинуте понад 50 років.
У таких реченнях ми не можемо обійтися без relative pronoun, тому обовʼязково використовуємо його.
Defining relative clause — Займенник, як обʼєкт
Як обʼєкт, відносний займенник у підрядному реченні також може слідувати і за субʼєктом, і за обʼєктом з головного речення.
Наприклад, після субʼєкта:
- The actor (who/that) you admire was sitting in jail — Актор, яким ти захоплюєшся, сидів у в'язниці.
- The willow tree (which/that) I planted near the house was stolen — Вербу, яку я посадила біля будинку, вкрали.
Після обʼєкта:
- He loves the shirt (which/that) I bought him for Christmas — Йому подобається сорочка, яку я купила йому на Різдво.
- I met a homeless guy (who/that) was once a successful businessman — Я зустрів бездомного, який колись був успішним бізнесменом.
Коли займенник виконує роль обʼєкта у реченні, ми можемо опускати його, тобто, не використовувати адже і так зрозуміло, яке слово мається на увазі. Саме тому у прикладах займенники стоять у дужках.
Займенник у Non-defining relative clause
У таких зворотах ми не можемо опускати займенник, незалежно від того, стоїть він після субʼєкту чи після обʼєкту. І памʼятайте, що ми не вживаємо that у non-defining clauses.
Наприклад, після субʼєкта:
- Our teacher of economics, who is extremely funny, has contrived a new joke — Наш надзвичайно смішний викладач економіки придумав новий жарт.
- The apartment, which I have rented for the last three years, is two hours away from the city center — Квартира, яку я винаймав останні три роки, розташована в двох годинах їзди від центру міста.
Після обʼєкта:
- Tomorrow we are going to the party, for which I have been waiting for a month — Завтра ми йдемо на вечірку, на яку я чекала місяць.
- He’s attending an autograph session with the author, who wrote the book 'Perfect Strangers' — Він відвідує автограф-сесію з автором, який написав книгу «Ідеальні незнайомці».
Whose
Займенник whose завжди виконує роль субʼєкта у підрядному реченні та позначає приналежність. Ми використовуємо його у відношенні до людей, істот та речей. Наприклад:
- The horse whose owner lives on a farm ran into a field — Кінь, власник якого живе на фермі, втік у поле.
- The tree whose branches were covered with beautiful white flowers was unrooted by the hurricane — Дерево, гілки якого були вкриті гарними білими квітами, ураган вирвав з корінням.
- The artist whose paintings were not appreciated during his life could be a millionaire — Художник, чиї картини не були оцінені за життя, міг бути мільйонером.
Прийменники у Relative clauses
Деякі дієслова потребують після себе прийменника — preposition. Якщо такі дієслова трапляються у підрядному реченні, тоді їх потрібно ставити після іменника, до якого вони відносяться, тобто, у кінці звороту. Наприклад:
- The place (which/that) we go to is known as the elephant’s graveyard — Місце, куди ми йдемо, відоме як кладовище слонів.
- I can’t wait to hear about the country (which/that) you came from — Не можу дочекатися, щоб почути про країну, з якої ти приїхав.
- The podcast (which/that) my dad listens to is about geometry — Подкаст, який слухає мій тато, присвячений геометрії.
- The position (which/that) he applied for requires proficient skills — Посада, на яку він подав заявку, вимагає кваліфікованих навичок.
- The clients (who/that) I work with have absolutely different life values — Клієнти, з якими я працюю, мають абсолютно інші життєві цінності.
Ви завжди можете отримати додаткову інформацію щодо англійської граматики та Relative clauses зокрема, у професійному словнику. Або переглянути відео на тему, якщо любите навчатись візуально або на слух.
Перевірте свої знання
Засвоєння теми буде неповним, якщо не закріпити нові знання на практиці. Виконайте кілька завдань, аби навчитись правильно використовувати Relative clauses у своєму мовленні.
Утворіть складнопідрядні речення з Defining або Non-defining relative clauses, використовуючи Relative pronouns, де необхідно.
- He reads only one type of book. The books have a scientific background.
- A new student joined our course. The student is from Northern Ireland.
- He stole a bike. The bike is in the garage.
- She dates a doctor. The doctor has a scientific degree in psychology.
- You found treasure. The treasure belongs to Bleakbeard.
- The girl became a ballet dancer. Her mother is a popular opera singer.
- Yesterday, I met my old friend. I haven’t seen him since college.
- You recommended a hotel. It was extremely expensive.
- He showed me a picture of his grandfather. He was a captain of the Royal Navy.
Відповіді
тут.
1. He only reads books which/that have a scientific background.
2. A new student who joined our course is from Northern Ireland.
3. The bike (which/that) he stole is in the garage.
4. The doctor (who/that) she dates has a scientific degree in psychology.
5. The treasure (which/that) you found on the island belongs to Blackbeard.
6. The girl whose mother is a popular opera singer became a ballet dancer.
7. Yesterday, I met my old friend, whom I haven’t seen since college.
8. The hotel (which/that) you recommended was extremely expensive.
9. He showed me a picture of his grandfather, who was a captain of the Royal Navy.
Опанувавши тему Relative clauses, ви з легкістю зможете поєднувати думки в одному реченні. Надзвичайно корисна навичка для тих, хто прагне володіти мовою на високому рівні, погодьтесь!
Якщо ж ви любите динамічне навчання та маєте на меті досягти нового рівня за короткий термін, обирайте Інтенсивні курси англійської мови від Grade Education Centre. Тут вам гарантовані нові знання, практика мовленнєвих навичок, природне спілкування та занурення в мовне середовище.
Обирайте зручний формат та вивчайте англійську швидко!
Дякуємо за ваш коментар! Після модерації ми опублікуємо його на нашому сайті :)