✍️ Complex Object — це дослівно складний додаток, інфінітивна конструкція, яка складається з декількох частин: іменника або займенника, а також дієслова у конкретних формах.
Як часто вам доводиться висловлювати емоції, думки, очікування англійською? Для цього у мові існує вище описана структура. З першого погляду звучить важко, однак якщо перефразувати та перекласти це явище на правила української мови, то фактично це складнопідрядне речення. Тобто, таке, коли у ньому є головна частина та від неї залежна.
Якщо в українській мові між цими частинами ми ставимо сполучники «як», «що», «щоб», то в англійській мові це саме випадок використання Complex Object.
Як правильно використовувати складне доповнення, навіщо воно існує? У нашому блозі ми допоможемо розібратися у цих питаннях та інших особливостях такої граматичної структури, а також наочно покажемо всі нюанси, які стосуються Complex Object.
Як формується складний додаток в англійській мові
Загальна формула Complex Object сконструйована таким чином:
Noun/Pronoun + Verb in Passive or Active Infinitive/Present Participle
Нагадаємо, що Present Participle — це особлива і дуже часто використовувана форма, яка є дієприкметником теперішнього часу. Тобто, це випадок, коли до дієслова додається закінчення -ing.
Тобто, повторимо ще раз: Complex Object — це поєднання іменника або займенника з дієсловом певної форми, у реченні він виконує роль підрядного речення.
А ось щоб будувати з ним цілі речення, для цього є окрема формула. Вона незмінна і йде по такому алгоритму:
1. Іменник або займенник у ролі підмета, особи, яка виконує дію.
↓
2. Дієслово у ролі присудка — дія, яку виконує підмет.
↓
3. Complex Object:
- іменник або займенник як об’єкт;
- дієслово в формі інфінітива або дієприкметника — дія, яку очікують від об’єкта.
Тепер подивимось приклади того, як кожна формула застосовується на практиці: щоб дізнатися роль кожного зі слів, натискайте на них по черзі
- I займенник як підмет want дієслово як присудок you займенник як об’єкт to open дієслово в інфінітиві the door right now — Я хочу, щоб ти відчинила двері просто зараз.
- John іменник як підмет expected дієслово як присудок Mary іменник як об’єкт to say дієслово в інфінітиві «yes» — Джон очікував, що Мері скаже «так».
- We займенник як підмет believe дієслово як присудок the court іменник як об’єкт to punish дієслово в інфінітиві the war criminals — Ми віримо, що суд покарає воєнних злочинців.
Тобто, загалом в англійській мові ця конструкція існує для того, аби можна було виразити свої бажання, припущення, сприйняття певних об’єктів та очікування від них, оформлюючи це в підрядні речення.
Проте зауважте: в українській мові поняття складного додатка не існує. Ми лише можемо провести аналогію з підрядними реченнями та з їх допомогою перекладати Complex Objects з англійської.
Водночас перед тим, як використовувати цю досить поширену в англійській мові конструкцію, варто запам’ятати ще декілька нюансів. Саме від цього залежить грамотність і правильність вашої мови та письма.
Як твориться Complex Object
У формулі речення зі складним додатком, яку ми розглянули вище, третьою ключовою складовою є іменник або займенник, який виступає як об’єкт. Наприклад, ним є слово «me» у реченні «She wanted me to apologize».
Так от, займенник «me» тут стоїть в об’єктивному відмінку в українській мові — знахідний відмінок та відповідає на питання «кого?», «що?». Будь-який інший відмінок для займенників у цьому випадку буде помилкою:
✅ She wanted (whom?) → me/her/them to apologize.
❌ She wanted (who?) → I/he/they to apologize.
Отже, усі займенники у Complex Object повинні стояти в об’єктивному відмінку. Якщо ж на цьому місці стоять іменники — вони мають бути в загальному відмінку, тобто називному, і відповідати на питання «хто?», «що?».
✅ She wanted (who?) → John/sister/classmate to apologize.
Розгляньмо ще кілька прикладів на це правило:
- The wanted (whom?) → us займенник в об'єктивному відмінку to help with rearrangement of the meeting — Вони хотіли, щоб ми допомогли з переплануванням зустрічі.
- I heard (who?) → your sister іменник в загальному відмінку shout at mother — Я чула, як твоя сестра кричала на матір.
- My colleague wished (whom?) → us займенник в об'єктивному відмінку to come to her party before her big business trip — Моя колега хотіла, аби ми прийшли на її вечірку перед її великим відрядженням.
- I saw (who?) → the teacher іменник в загальному відмінку start a timer — Я бачив, що вчителька запустила таймер.
Ще один нюанс: перше дієслово в реченні, яке входить до головної частини, може стояти лише в активному стані. Водночас і в пасиві, і в активі може вживатися дієслово, яке є частиною конструкції Complex Object.
- I expect активний стан Tina to do активний стан the task.
- I expect активний стан the task to be done. пасивний стан
Зрештою є окремі випадки, коли нам слід вживати Complex Object. Зараз ми детально їх розглянемо, а також вивчимо, коли треба вживати інфінітив з часткою to, коли без неї, а коли треба використовувати дієприкметник.
Complex Object у зв’язці з дієсловами
Отже, ми використовуємо складний додаток в англійській мові лише тоді, коли нам потрібно виразити таке:
- сприйняття певної інформації, побаченого та почутого;
- примус, наказ, дозвіл, запит, прохання щось робити;
- побажання та очікування від іншої особи;
- точку зору, думку, припущення — тобто, процеси мислення.
Для кожного з цих випадків є своя група дієслів, яка вживається у головній частині речення. І залежно від того, з якої групи використане те чи інше слово, змінюється і форма дієслова у підрядній частині з Complex Object.
Отже, спочатку треба запамʼятати групи дієслів, їх приклади, щоб потім зрозуміти, як це впливає на речення і як їх використовувати на практиці.
Що виражає група дієслів | Список дієслів | Форма дієслова в Complex Object |
---|---|---|
Сприйняття і відчуття |
to see; to notice; to watch; to observe; to feel; to hear; to smell; |
Infinitive without to/Present Participle |
Примус, наказ, дозвіл, спонукання, прохання |
to request; to command; to forbid; to allow; to permit; to require; |
Infinitive with to |
Бажання та очікування |
to want; to wish; to desire; to like; to hate; to need; |
Infinitive with to |
Точка зору, думка, припущення |
to suppose; to believe; to consider/to find; to know; to think; to mean; to imagine; to acknowledge. |
Infinitive with to |
Ось приклади речень з Complex Object в англійській мові:
- I noticed Caren be rude to him — Я помітив, що Карен з ним груба.
- I smell you cook a dinner — Я відчуваю, на запах що ти готуєш вечерю.
- Boss forbid the question to be raised — Бос заборонив піднімати це питання.
- The social service required us to send the papers — Соцслужба вимагає, щоб ми надіслали документи.
- Mother wants you to finish your studies successfully — Мама хоче, щоб ти закінчила навчання успішно.
- My friend hates my other friend to be late — Моя подруга ненавидить, коли моя інша подруга запізнюється.
- I believe my grandparents to change their mind on civil marriage — Я вірю, що мої дідусь і бабуся змінять думку щодо цивільного шлюбу.
- I acknowledge school times to be the most effective period of self development — Я визнаю, що шкільний час це найбільш ефективний період саморозвитку.
Водночас є один виняток, який стосується слів see та hear. Треба слідкувати за тим, яке значення слова ви хочете передати своїм слухачам і читачам. Власне якщо ми вживаємо ці два слова у прямому значенні, тобто коли дійсно бачимо щось очима, чуємо на слух, тоді використовується Complex Object.
Однак якщо hear вживається у значенні «дізнаватися», recognize а see — «розуміти», understand тоді ми не можемо використовувати складний додаток.
Порівняйте ці речення, у яких перші містять пряме значення слів, а другі — переносні.
- I heard you screaming — I heard that you were married.
- I saw you dancing — I see that she doesn’t want to change her mind.
Крім того, у таблиці ми зазначили, що дієслова сприйняття і відчуттів можуть використовуватися не лише у формі Bare Infinitive, а й із закінченням -ing. Саме це правило ми використали в останньому прикладі. Розгляньмо, у чому різниця.
Infinitive without to чи -ing?
Якщо у реченні з Complex Object ми прагнемо наголосити на процесі, його тривалості, то маємо вживати дієслово із закінченням -ing, тобто Present Participle.
Якщо в центрі уваги сам факт дії, її реалізація, тоді використовуємо Infinitive без частки to.
Порівняйте ці приклади:
- I heard you screaming акцент на тому, що крик тривав довго in the office — I heard you scream акцентується факт про те, що людина чула крик іншої, його тривалість не важлива in the office.
- I noticed you running людину бачили в момент бігу, який тривав довго with a labrador to the park — I noticed you run неважливо, скільки тривав біг, акцент на тому, що дія відбулась with a labrador to the park.
Ось такими є основні правила вживання Complex Object в англійській мові. Вони можуть бути надто складними на перший погляд та заплутувати, однак не варто засмучуватись, якщо щось не зрозуміло з першого разу. Таке буває часто, але успішно навчаються лише ті, хто вперто повторює складні для себе моменти.
Рекомендуємо прочитати більше з цієї теми і спробувати кілька разів виконати різні вправи. Адже саме систематичне повторення приводить до якісного результату.
Власне тому пропонуємо ще раз перечитати основні правила та формули Complex Object.
FAQ
Complex Object — загальне пояснення
Complex Object — це конструкція, за допомогою якої ми можемо виразити певні відтінки емоцій, думок, вражень і сприйняття, і яка має особливу структуру.
Формула складного додатка:
Noun/Pronoun + Verb in Passive or Active Infinitive/Present Participle
У речення з Complex Object має бути така структура:
Підмет → присудок → Complex Object (іменник/займенник + дієслово).
Чи можлива заперечна або питальна форма речення з Complex Object?
Так, обидві формуємо за допомогою класичних правил: у першій головній частині речення з Complex Object ми ставимо частку not для заперечної форми, або переносимо наперед допоміжні дієслова для питальної.
- She doesn’t need you to do the work — Їй не потрібно, щоб ти виконував роботу.
- Does she need me to finish the project? — Чи потрібно їй, щоб я закінчив проєкт?
Коли Complex Object використовувати у реченні?
Використовується складний додаток в англійській мові, коли треба виразити такі факти:
- сприйняття, вираження побаченого та почутого;
- примус, наказ, дозвіл, запит, прохання;
- побажання та очікування від когось;
- процеси мислення.
Як перекладати речення з Complex Object?
Оскільки в українській мові не існує такої граматичної конструкції, дослівний переклад складного додатка з англійської неможливий. Однак ми можемо прирівняти Complex Object до складнопідрядного речення. Тому при перекладі на українську зазвичай варто використовувати сполучники «як», «що», «щоб».
Чи можна в Complex Object використовувати різні часи?
Ні, оскільки в цій конструкції використовується лише інфінітив, який не має граматичних часів, або дієприкметник.
Водночас якщо говорити про все речення, перша його частина, яка є головною, може стояти в теперішньому або минулому часі.
Перевірте себе
Тепер, коли ви кілька разів подивилися і вже запам’ятали деякі правила та формули, спробуйте перевірити, наскільки вам вдалося засвоїти тему. Виберіть правильні варіанти у пропозиціях нижче, можливо, запишіть їх собі у нотатках, а потім звірте з відповідями, які ми дали нижче.
1. Sandy heard her mum … her.
a) to call
b) call
c) to have called
2. None of us heard you … university.
a) to enter
b) entered
c) did enter
3. My friends saw him … for 20 minutes non stop.
a) dance
b) to dance
c) dancing
4. I never considered Zabuzhko … a boring writer.
a) to be
b) be
c) was
5. The plot twist in the middle of the film made me … .
a) crying
b) to cry
c) cry
6. They forced the group … the location.
a) to change
b) changing
c) for change
7. Did the client order you … money back?
a) give
b) to give
c) giving
Для того, щоб дізнатися правильні відповіді, натисніть тут. 1) b; 2) b; 3) c; 4) a; 5) c; 6) a; 7) b.
Сподіваємося, тепер ви краще розумієте тему складного додатка і зможете вдосконалити свою англійську за допомогою таких цікавих конструкцій. А якщо виникнуть додаткові труднощі у вивченні мови — ви завжди можете удосконалити власні знання, долучившись на курси англійської граматики.
Don’t lose a chance to use it!
Дякуємо за ваш коментар! Після модерації ми опублікуємо його на нашому сайті :)