Чи задумувались ви, скільки ресурсів використовуєте під час підготовки та проведення занять з англійської❓
Підручники, зошити, словники, роздруківки, картки, аудіозаписи, відео і ще безліч різних засобів — все це має допомагати зробити заняття цікавими та різноманітними.
Однак, на думку експертів з педагогіки, вони лише обмежують можливості студентів у навчанні.
Що не так з матеріалами, які вчителі англійської використовують кожного дня? Розберемося з цим у нашому блозі, який розкриває головні принципи Dogme — сучасного підходу у викладанні іноземних мов.
Тож let’s get down to it!
Dogme — що це за підхід?
Dogme, який також вважається новою течією у педагогіці, полягає у навчанні за допомогою природного спілкування та взаємодії між учнями, оминаючи використання підручників та допоміжних матеріалів.
Цей рух виник, як реакція на застарілі методи, занадто сфокусовані на дотриманні плану та проходженні кожного юніту, які призводили до нехтування спонтанними запитами й можливостями під час навчання.
Зламати стару систему наважились у 2000 році Scott Thornbury та Luke Meddings, які трохи згодом опублікували книгу «Teaching Unplugged: Dogme in English Language Teaching», що завоювала багато прихильників по всьому світу.
Передусім у своїй праці освітяни наголошують на важливості зміщення фокуса з матеріалів викладання на самих учнів та їхні потреби у навчанні.
Dogme за своєю природою нагадує декілька інших популярних підходів. Наприклад, такі як:
Підхід | Опис |
---|---|
CLT / Communicative Language Teaching |
Обидва підходи направлені на розвиток комунікативних навичок учнів та підкреслюють важливість природної взаємодії. |
TBL / Task-based Learning |
Принцип навчання полягає у використанні природного контексту, що відповідає запитам учнів. Це надає широкі можливості вибору лінгвістичних ресурсів: вчитель не дотримується прописаних завдань з підручника, а дозволяє учням самим створювати умови навчання. |
Humanistic Approaches to Teaching | Акцент саме на потребах учнів та активному залученні їх у процес. Цього можна досягти, якщо учні самі створюватимуть контент. Вони можуть, наприклад, принести на заняття цікаві їм матеріали: статті, подкасти, відео, книги. |
Принципи Dogme
Як ви вже знаєте, цей підхід орієнтований на практику комунікації, наближеної до реальних умов. А роль вчителя полягає не у наданні сухої інформації, а у сприянні вивченню мови.
Погляньмо на головні принципи, за якими можна схарактеризувати Dogme!
Фокус на розмову / Conversation-driven
Потрібно розуміти, що ефективна комунікація — не результат, а необхідна умова для навчання. Розмова дозволяє учням використовувати не окремі структури й речення, а виражати повноцінну думку.
Крім того, ця активність готує до реальних умов спілкування поза класом.
Завдання вчителя тут — створити для учнів сприятливі умови для самовираження та взаємодії один з одним.
Мінімум ресурсів / Materials-light
Звичайні підручники орієнтовані на тренування певних патернів, що не сприяє природній комунікації й залишає учнів байдужими до процесу.
Суть полягає у тому, щоб використовувати ресурси, які містять доречну та культурно-відповідну інформацію.
Як альтернативу друкованим матеріалам, можна використовувати локальні ресурси або створений самими учнями контент.
Нагальне мовлення / Emergent language
Замість нудного вивчення та відпрацювання граматичних правил, учні використовують у процесі спілкування ті знання, які вже мають та формують нові навички за допомогою взаємодії з іншими.
Завдання вчителя — забезпечити такі активності, які провокуватимуть інтерес та можливість самостійно експериментувати з мовою.
Фокус на учня / Learner-centered
Увага приділяється кожному окремому учню, його інтересам та потребам у навчанні.
Вчитель повинен враховувати індивідуальні цілі та проблемні аспекти кожного та вміти адаптувати процес навчання згідно з вимогами класу.
Критичне мислення / Critical Thinking
Dogme сприяє розвитку критичного мислення, що дозволяє учням самостійно аналізувати мову.
Вони не заучують слова і граматику, а намагаються зрозуміти, як використовувати мову у різних контекстах.
Враховуючи головні засади підходу, слід зазначити, що Dogme є універсальним підходом, який можна застосовувати для навчання різних вікових груп та рівнів.
Однак, через те, що така форма навчання є досить інноваційною, впроваджувати її слід обережно.
Найімовірніше, Dogme краще сприйматимуть або абсолютні початківці, які не знайомі з іншими методиками, або просунуті студенти, які люблять експериментувати.
План уроку за Dogme
До заняття за підходом Dogme слід готуватися, як і до будь-якого іншого. Хоча, звісно, план уроку буде відрізнятися від традиційного. Тому пропонуємо дотримуватись кількох важливих етапів під час підготовки.
Етап 1: Тема
Оберіть тему для заняття. Вона повинна бути цікавою учням, тобто відповідати їхньому запиту.
Це може бути будь-що: особисті інтереси, сучасні події, попкультура і подібне.
Етап 2: Брейнстормінг
Визначившись з темою, проведіть відповідний мовленнєвий брейнстормінг щодо лексики, сталих виразів, граматичних структур, які можуть бути корисними надалі.
Етап 3: Взаємодія
Підготуйте активності, які передбачають активну взаємодію учнів між собою та зі вчителем.
Це можуть бути рольові та інші ігри, дебати, обговорення абощо.
Етап 4: Ситуативне навчання
Будьте готові до того, що заняття може розвиватися власним шляхом, відповідно до потреб та інтересів учнів.
Не бійтеся відійти від плану, якщо є певний запит.
Етап 5: Критичне мислення
Протягом заняття заохочуйте учнів до міркування: ставте питання, які провокуватимуть аналізування, оцінювання та отримання висновків щодо мовних одиниць і структур, які вивчаються.
Категорії активностей
У цьому розділі розказуємо про три основні категорії вправ, які будуть найбільш ефективними під час проведення заняття за підходом Dogme. А саме:
- Розмовні вправи Conversation-Driven Activities
Ці вправи направлені на те, щоб залучити учнів до природного обговорення будь-яких тем, що стосуються їхнього досвіду або сфер інтересів.
Залежно від віку та рівня ваших студентів, вправи можуть бути структуровані або неструктуровані.
Наприклад, обговорення у колі Conversation Circles — типова активність підходу Dogme. Під час вправи вчитель заохочує учнів висловлювати думки та розвивати нові мовленнєві навички.
Перевагою вправи є можливість комунікувати у комфортному середовищі, без оцінювання та покращувати англійську у близьких до реальності умовах.
- Вправи на взаємодію Collaborative Activities
Подібні активності розвивають як незалежність учня у навчанні, так і навички співпраці з одногрупниками. Виконувати вправи учні можуть у парах і групах.
Ви також можете залучити сучасні технології, наприклад онлайн-інструменти та соціальні мережі для заохочення до комунікації та спільної роботи.
- Вправи з використанням автентичних матеріалів Real-Life Materials-Based Activities
Матеріали, які можна використовувати для таких вправ, охоплюють будь-які носії з реального життя: відео, статті, журнали, пісні, подкасти та все інше, що може залучити учнів до вивчення мови.
За допомогою подібних ресурсів можна тренувати усі необхідні навички: reading, speaking, listening та writing, а також використовувати англійську в ситуаціях, наближених до дійсності.
Однак, обов’язково пильнуйте відповідність матеріалів до віку та рівня ваших учнів!
Типи вправ
Далі ви знайдете кілька варіантів цікавих вправ, які дозволять провести ефективне заняття за підходом Dogme.
Розмови тет-а-тет
Розділіть учнів на пари та попросіть обговорити з партнером певну тему або відповісти на питання. В залежності від рівня ваших учнів, ви можете надати додаткові підказки або поради, які допоможуть структурувати їхню бесіду.
Слідкуйте за перебігом активності: надавайте зворотний звʼязок provide feedback і виправляйте помилки, error correction якщо це необхідно.
Розширення словника
Знайомити учнів з новою лексикою можна не лише за допомогою нудних списків та карток. Замість цього впроваджуйте слова у навчальний контент за допомогою обговорень та вправ на спілкування.
Спонукайте учнів знаходити нові одиниці, аналізувати, якщо можливо, дізнаватися значення з контексту використовувати та закріплювати їх у подальшій розмовній практиці.
Групові обговорення
Для цієї вправи розділіть учнів на невеликі групи, кожній надайте тему для обговорення.
Спонукайте учнів викладати свої думки та пропонувати ідеї, а також розвивати бесіду за допомогою додаткових питань та висловлення реакцій.
Dictogloss
Досить відома вправа на тренування навичок listening, note-taking і communicating. Прочитайте учням будь-який уривок та попросіть занотувати важливі деталі під час прослуховування.
Після цього розділіть учнів на пари або групи. Разом із партнерами учні повинні відтворити текст якомога точніше. Перевірте результат та виправте поширені помилки.
Доречним буде також нагородити якимось бонусом тих, хто впорався найкраще.
Рольові ігри
Підготуйте заздалегідь сценарії типових життєвих ситуацій, наприклад:
- замовлення їжі, послуг, товарів;
- розмова з колегою, другом;
- бесіда у супермаркеті, на вечірці, на вокзалі.
Попросіть учнів розіграти ролі у парах або групах. Така активність сприятиме покращенню важливих комунікативних навичок, які неодмінно знадобляться учням у щоденному спілкуванні поза класом.
Приклади інших відповідних активностей, які стануть у пригоді під час навчання за підходом Dogme ви знайдете за посиланням.
Сподіваємось, Dogme припав вам до душі й ви неодмінно спробуєте цю сучасну техніку на своїх заняттях. Авжеж, підхід має свої виклики та потрібно бути досить вправним, аби зуміти підтримати динаміку навчання та підлаштуватись під несподівані запити.
Дізнавайтесь більше про інноваційні методики викладання та ставайте кращим у своїй справі. Як саме? Наприклад, отримайте міжнародну кваліфікацію з викладання англійської мови — CELTA — в Grade Education Centre.
Інтенсивний курс передбачає 120 годин інтерактивного навчання, опанування нових технік та навичок, розбір теорії та практики, підтримку професійних тренерів та набуття неоціненного досвіду!
Коментарі
Дякую за статтю. Я не знала раніше про такую методу, але я її використовувала інтуїтивно. )) Але дуже цікаво теор базу отримати, та переглянути семінар або демо урок. Дякую ще раз.
Дякуємо за ваш коментар! Після модерації ми опублікуємо його на нашому сайті :)