Чи любите ви читати? Яку книгу ви прочитали останньою?
Якщо ви пов’язані з освітою, мабуть, вам доводиться читати чимало. А якщо ви викладаєте англійську, то знаєте, що, подеколи, завдання, що передбачають читання, стають проблемним етапом як для студентів, так і для вчителів. Інколи і ті, й інші вважають навіть, що читання використовує час навчання неефективно.
Сьогодні спробуємо спростувати цю думку та розібратись, які переваги для вивчення мови має розвиток навички читання, що варто знати для навчання різних рівнів, які існують стратегії для успішного запровадження читання на уроці, а також поради для покращення читацької майстерності у студентів. Let’s go!
Важливість читання
Отже, чим саме корисне читання та чому важливо приділяти йому час на занятті?
По суті, читання — це та навичка, навколо якої обертаються всі інші: за допомогою читання людина розвиває говоріння, письмо, розширює словниковий запас та вивчає граматику.
Ви, певно, не раз чули пораду: якщо людина хоче опанувати іноземну мову, їй слід більше читати різноманітних текстів. Це дозволяє сформувати базу знань, орієнтуватись у різних сферах та вільно висловлювати свої думки і, як наслідок, пришвидшує розвиток мовленнєвих навичок.
Тож, навчаючи студентів читання на занятті з англійської, ви отримуєте такі переваги:
1. Занурення у мову
Текст — це природний, автентичний, контекстуальний вияв мови. Саме через текст відбувається безпосередня взаємодія студента з мовою. Якщо працювати з текстом правильно, ефект буде помітний одразу.
Наприклад, можна скористатись чудовим ресурсом, де зібрані казки та народні оповідання Англії. Тут ви неодмінно знайдете, чим зацікавити навіть дорослих студентів, адже саме фольклор надасть їм змогу найкраще пізнати країну, мову якої вони вивчають.
2. Лексика
Текст складається зі слів, тому читання — найкращий спосіб розширення словникового запасу. А впроваджуючи на занятті лексичні завдання до тексту, ви покращите засвоєння нових слів, словосполучень та виразів.
Наприклад, з тексту можна вибрати нові слова, омоніми, слова, що римуються або категорії слів для цікавих лексичних ігор.
3. Говоріння
Навичка говоріння також покращується завдяки читанню. Особливо, якщо читати вголос. Здебільшого таку техніку застосовують для молодших учнів. Це дозволяє вчителю дізнатись, які проблеми виникають під час читання.
Також корисно буде показати приклад та прочитати уривок для учнів, аби вони могли надалі наслідувати вимову, інтонацію та ритм.
Спонукайте учнів читати вголос і вдома. Таким чином вони матимуть своєрідну практику говоріння у безпечному середовищі. Читання вголос дасть змогу учням чути власні помилки та виправляти їх. У цьому контексті дуже корисним буде записувати на диктофон та прослуховувати своє читання для подальшої корекції.
4. Мультизадачність
Робота з текстом надає численні можливості для створення завдань з різним форматом взаємодії студентів між собою та подальшої практики письма і говоріння.
Дуже часто текст використовують як модель мовлення наприклад, лист або діалог, які учні повинні відтворити самостійно після опрацювання тексту або як основу для обговорення та формування власних ідей. Ось, наприклад, 40 ідей, як учні можуть працювати з текстом на занятті.
5. Адаптивність
Тексти можна з легкістю підлаштовувати під рівень ваших учнів. Пам’ятайте, що для розуміння тексту студенти повинні розпізнавати 90-95% лексики. В інтернеті, звісно, можна знайти безліч ресурсів для різних рівнів.ʼ
Однак, ви можете самостійно опрацювати потрібний текст та підготувати учнів до роботи з ним:
- надати визначення та приклади словосполучень / речень з незнайомими словами;
- спростити складні речення (наприклад, за допомогою описових речень з that/which/where/who);
- скоротити текст до меж лише ключової інформації.
6. Самостійність
Завдяки читанню студенти матимуть змогу навчатися самостійно. Іноді постійна взаємодія з учителем та іншими учнями може втомлювати. У такому випадку читання відмінно підійде для індивідуальної роботи.
Оскільки кожна людина має власні потреби у засвоєнні інформації, дайте учням трохи часу попрацювати наодинці, перш ніж переходити до комунікативних та інтерактивних завдань.
А втім, слід бути впевненим, що учень дійсно працює над текстом, і проконтролювати це можна так:
- виділіть певну кількість часу на прочитання;
- перед прочитанням дайте завдання відповісти на 1-2 загальних питання щодо змісту;
- або дайте завдання знайти у тексті ключову інформацію / скласти план тексту / розставити уривки тексту по черзі за змістом тощо.
7. Зручність
З текстами працювати зручно, адже роздруківки дають змогу вигадувати багато цікавих завдань. Крім того, у тексті легко відшукати проблемні питання. А наявність власної роздруківки надасть учням відчуття впевненості та контролю.
Робота з уривками особливо актуальна, коли учні працюють зі змістом. Автор організовує інформацію певним чином, а тому важливо навчити учнів основним структурам тексту:
- Compare and Contrast,
- Problems and Solutions,
- Chronological Order,
- Cause and Effect,
- Description та Sequencing.
Ось кілька цікавих активностей для роботи зі структурою тексту
Читання для різних рівнів
Здавалося б, все просто — чим вищий рівень студентів, тим складніший текст слід обрати. Однак є кілька нюансів, адже характер потреб учнів, пов’язаних з читанням, може змінюватися у процесі опанування мови.
На початкових рівнях найбільш важливим є саме етап “pre-reading”. Маючи невеликий запас слів, учні потребують підтримки вчителя у вигляді пояснення ключової лексики з тексту.
Окрім лексики, також необхідно надати довідкову інформацію для кращого розуміння змісту. На такому рівні важливо заохотити учнів читати, навіть якщо вони не розуміють кожне слово.
Дитячі книжки ідеально підходять для читачів-початківців. Якщо ви навчаєте дорослих студентів, обов’язково поясніть, чому ви обрали саме дитячу літературу, тоді вони не будуть соромитись читати.
Незамінний ресурс з безоплатними книжками для дітей ви знайдете за посиланням.
На більш просунутих рівнях етап підготовки до читання є менш об’єктизованим та прискіпливим.
Студенти зазвичай більш незалежні у читанні та сприймають тексти більш критично. Вони здатні розробляти власну стратегію читання, яка базується на попередньому досвіді: наприклад, можуть здогадуватися значення нових слів з контексту або самостійно аналізувати прочитане.
Мета читання
Важливо пам’ятати, для чого ми навчаємо читання. На заняттях з англійської мови читання розвиває в учнів безліч навичок.
Їх поділяють на 4 основні категорії: набуття словникового запасу, розуміння речень, розшифровка інформації та вільне читання:
- vocabulary,
- understanding sentences,
- decoding,
- fluency.
Процес читання
Загалом процедура роботи з текстом на занятті проходить за типовою схемою:
- Етап “pre-reading” проводимо для того, щоб викликати інтерес до теми та підготувати учнів до отримання нової інформації;
- Під час читання учні виконують завдання, які мають на меті перевірити їхній змісту від простих завдань до складніших ;
- Далі йдуть завдання на тренування навичок читання: поверхневе читання (skimming / reading for gist), читання для знаходження специфічної інформації (scanning), інтенсивне читання (intensive reading).
Також існує навичка екстенсивного читання (extensive reading), але вона застосовується здебільшого у позакласному читанні — для задоволення;
- На прикінцевому етапі виконуються завдання з акцентом на певні мовленнєві патерни або з подальшою розмовною практикою.
Детальніше про всі етапи можна прочитати тут.
Поради
Тож яким чином мотивувати учнів та покращити їхні навички читання? Далі ми даємо кілька дієвих порад, які можна застосовувати на занятті з англійської.
Почніть з простого
Текст повинен повністю відповідати рівню та вимогам ваших учнів. Можна навіть спробувати спочатку дати легший текст. Ви побачите, що завдяки безпроблемному розумінню контексту, мотивація учнів тільки зросте. А от вибір занадто складних текстів здатен демотивувати учнів. Тому будьте обережні!
Наприклад, можете почати з коротеньких текстів на «60 секунд» та активностей до них.
Зацікавте
Це найочевидніша порада, але як це зробити? Все просто — обирайте тексти, які будуть цікаві вашим учням. Наприклад, інтереси, звички, турботи та захоплення для підлітків; актуальні новини зі світу, країни або міста для дорослих; а для дітей — вигадані історії та пригоди за участі їх улюблених персонажів.
Залучіть чуття
У кожного учня органи чуття розвинені по-різному. Дослідіть, яким чином кожен з них краще сприймає інформацію та додайте до читання дії, які покращують розуміння тексту.
Наприклад, можна читати вголос по черзі, працювати над текстом з олівцем, занотовуючи важливі деталі, або додати візуальну складову у вигляді зображень та слайдів.
Міксуйте
Обираючи текст для заняття, запитайте в учнів, що їм було б цікаво почитати тематика, жанр, стиль . Однак інколи студенти зупиняються на одному варіанті та неохоче змінюють свої вподобання. У такому випадку ви, як учитель, повинні уникнути подібного гальмування розвитку читання та запропонувати нові ідеї.
Різноманітні тексти нададуть змогу вивчити нові поняття, теми, стилі, розширити горизонт знань та зробити нові відкриття.
Занурюйтесь
Навчіть учнів правильно працювати та заглиблюватися у текст. Корисно буде потренувати, наприклад, перекладацькі навички. Запропонуйте учням пошукати невідомі слова у словнику, знайти їхні відповідники та приклади використання в інтернеті або самостійно створити з ними речення.
Звертайте також увагу на нові та вже відомі граматичні структури та досліджуйте їхнє походження. Така робота з текстом дозволить учням контролювати власне навчання.
Не зупиняйтесь!
Майстерність читання — абсолютно досяжна вершина. Однак, завжди є над чим працювати. Продовжуйте тренувати навички читання ваших учнів, розвивати у них критичність мислення та досліджувати різні жанри з акцентом на потреби та інтереси студентів.
Наприклад, їм може знадобитись вміння читати специфічну наукову або бізнес літературу. І саме ваша задача — навчити та скерувати учнів на шляху до майстерності.
Покажіть приклад
Все дуже просто! Читайте самі та розповідайте учням про те, що читаєте. Це може бути будь-що — статті, книги або журнали на різні теми. Також дозвольте їм самостійно обирати, що читати та заохочуйте екстенсивне читання (про яке ми вже згадували раніше), тобто читання для задоволення, без контролю та оцінювання.
Наприклад, можна скористатись добіркою з 15 класичних історій англійською мовою відповідно до рівня студентів. Читатимете ви, читатимуть і ваші учні.
Якщо ви прагнете повного апгрейду викладацької майстерності, центр вивчення англійської мови Grade Education Centre пропонує отримати сертифікат CELTA. Одна з найавторитетніших міжнародних програм забезпечить отримання ключових знань та практики викладання англійської та підійме вас на вищий щабель до професіоналів педагогіки.
Дякуємо за ваш коментар! Після модерації ми опублікуємо його на нашому сайті :)